"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Vídeňská dvojí svatba 1515

24. července 2015 v 18:41 | Adéla
Všude kolem nás je to samá svatba, tak si taky jednu připomeneme. Je jí už 500 let, ale to vůbec nevadí.
U oltáře vídeňského kostela svatého Štěpána klečí tři vznešené děti. Nejstarší je dvanáct let a nejmladšímu sotva deset, přesto se za malou chvíli ocitnou ve svazku manželském. Tento sňatek je samozřejmě dohodnutý, a to mezi císařskými Habsburky a královskými Jagellonci. Tak kdo se nám to vdává a žení? Jsou tu sourozenci Ludvík a Anna Jagellonští, Habsburky zastupuje arcivévodkyně Marie a její dědeček císař Maxmilián I. (ten zde má roli zástupce svých vnuků).
Právě dnes se má uskutečnit svatba století a spojení dvou velkých dynastií, které zde zastupují tři malé děti a jeden starý muž.
Anně Jagellonské byl ženich určen již v útlém věku. Přesto si bude muset počkat koho ji určí, protože v tuhle chvílí zastupuje své dva vnuky Karla a Ferdinanda, jejich dědeček císař Maxmilián. Nakonec se naštěstí dočká mladšího z bratrů, Ferdinanda. Anna sice touží po starším Karlovi,ale když pozná jeho vášeň pro něžné pohlaví, je ráda za svého milujícího a věrného Ferdinanda. Prožije s ním šťastný život a porodí mu 15 dětí.

Annin bratr Ludvík byl zaslíben své budoucí nevěstě ještě jako nenarozené dítě. Císař Maxmilián a král Vladislav Jagellonský totiž provedli křížovou výměnu. Anna Jagellonská se provdá jednoho z císařových vnuků.Císař však ještě může nabídnout malou vnučku Marii, ale zatím k ní není z domu Jagellonců ženich. Nevadí, počkáme zda královna Anna z Foix za pár měsíců porodí syna. Císař má štěstí, protože 1.července 1506 na svět přichází ženich malé Marie Ludvík Jagellonský. Nemá zrova lehký vstup do života, narodí se velice slabý a tak ho musí zahřívat teplými vnitřnostmi vepřů. Později s Marií prožijí sice krátké, ale přesto údajně hezké manželství. Marie se po smrti svého muže u Moháče odmítne znovu vdát, a chopí se regenství v Nizozemí.

V pravé poledne zvony svatoštěpanského dómu odzvoní tento čtyřsňatek třem malým dětem, které snad ani neví co se to snimi právě děje. Malý Ludvík putuje zpět domů do Budína, a děvčata čeká město Innsbruck, kde se budou náležitě připravovat na role budoucích manželek a královen. Marie už ví, že jednoho dne se stane uherskou královnou, kdežto Anna si bude muset počkat. Ještě neví, že i ona a její manžel zasáhnou i do našich dějin. Po smrti jejího bratra Ludvíka získá právo na český trůn a se svým manželem se roku 1526 stanou prvními Habsburky na českém trůně. Jejich potomci se zde udrží na příštích 392 let.
A tak "vídeňská dvojí svatba" v červenci 1515 zasáhne i do českých dějin.


Před oltářem stojí císař Maxmilián, jeho vnučka Marie, Anna Jagellonská a její bratr Ludvík.


Vídeňská dvojí svatba. V popředí malá Marie Habsburská s devtiletým manželem Ludvíkem.


Zleva: císař Maxmilián s vnuky Feridnandem a Karlem a Ludvíkem Jagellonským. Uprostřed: syn císaře Maxmiliána a otec Karla a Ferdinanda Filip Sličný s manželkou Johanou Šílenou.

Jedna z nevěst Anna Jagellonská


Marie HabsburskáAnna Jagellonská


Ludvík JagellonskýJeden z možných kandidátů na ženicha Anny, budoucí císař Karel V.Manžel Anny Jagellonské Ferdinand
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | Web | 28. července 2015 v 14:24 | Reagovat

Ahoj!
Moc hezký článek. :)
Na tenhle blog jsem narazila už dřív a docela často na něj chodím. Předtím jsem Sissi tak nějak zvlášť nemusela... Jakože ne, že bych ji přímo neměla ráda, ale rozhodně nepatřila mezi mé oblíbené panovnice. Ale tvůj blog můj postoj změnil. Máš tady úžasné články, které mi Alžbětu přiblížily a já si ji popravdě zamilovala. :D
Jenom jsem ti chtěla napsat, že máš skvělý blog a určitě v něm pokračuj!

2 Sisssi Sisssi | Web | 3. srpna 2015 v 9:12 | Reagovat

Ten o vbraz Bernharda Strigela bývá obvykle vykládán tak, že žena zde zobrazená je Marie Burgundská. Proč myslíš, že je to Johana Šílená?

3 Sisssi Sisssi | Web | 3. srpna 2015 v 9:15 | Reagovat

http://www.akg-images.de/Docs/AKG/Media/TR3_WATERMARKED/4/f/3/e/AKG8507.jpg

4 ClementBof ClementBof | E-mail | Web | 16. prosince 2018 v 20:31 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama