"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

"Malá sestřička" Marie Anna

30. listopadu 2014 v 14:19 | Adéla |  Marie AnnaJméno: Maria Anna Karolina Annunciata Johanna Josepha Gabriela Theresa Katharina Magaretha Philomena

Narozena: 27. října 1835 ve Vídni

Zemřela: 5. února 1840 ve Vídni

Dynastie: Habsbursko - lotrinskáJejí výsost arcivévodkyně Marie Anna Karolina Annunciata se narodila arcivévodkyni Žofii a Františku Karlovi jako čtvrté dítě a jediná dcera tohoto páru. Marie Anna přišla na svět v prastarém vídeňském hradu Hofburg a s nadšením ji očekávali její malí bratři. Pětiletíý budoucí císař František Josef, tříletý Ferdinand Maxmilián a sotva dvouletý Karel Ludvík. Malá arcivévodkyně se tedy narodila do rodiny, kde měli převahu chlapci, tudíž byla rozmazlována jak rodiči tak staršími bratry. Ihned získala přezdívku tzv. petit nomen, jak tomu bylo běžné v šlechtických rodinách. Její bratři ji začali říkat hezky vídeňsky Ännchen neboli Anička. Holčička bohužel trpěla od narození rodinnou nemocí - epilepsií, i z tohoto důvodu jí byla věnována velká péče. Dojemnou starostlivost o svou malou, stále nemocnou sestřičku projevovali všichni bratři, ale malý Maxmilián jí byl oddáný nejvíc. Neustále ji pořizoval hračky ze svého kapesného, navštěvoval a konejšil ji. Bohužel i přes tuto starostlivost se záchvaty této nemoci stupňovaly až nakonec malou Ännchen připravily o život. Arcivévodkyně a jediná sestra budoucího rakouského císaře Františka Josefa zemřela v pouhých pěti letech v náručí zdrcené matky Žofie, která jí ošetřovala až do konce. V době úmrtí malé Aničky, čekala Žofie další dítě, tento chlapec se bohužel necelý půlrok po smrti Aničky narodil mrtvý.
Arcivévodkyně Žofie trpěla ztrátou své jediné dcery až do konce života. Kdykoli se začalo mluvit o "holčičce" utíkala arcivévodkyně s pláčem do jiných komnat. Bylo to pro ni velice citlivé téma ještě po 20 letech.
Marie Anna s bratry
Císařské děti s rodiči
Franz Josef se svými sourozenci

Anička ve společnosti svých velkých bratrů (houpacího koně si užívá nejstarší František Josef, za jeho zády Maxmilián a o buben se opírá nejmladší z bratrů Karel Ludvík.

Franz Josef ve společnosti svých sourozenců
Císařské děti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sisssi Sisssi | Web | 6. prosince 2014 v 15:22 | Reagovat

I její posmrtný portrét je překrásný: http://nd06.jxs.cz/098/505/d343ea83c5_99272211_o2.jpg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama