"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Červenec 2013

Třetí žena "výstavního" arcivévody

5. července 2013 v 15:12 | Adéla |  Karel Ludvík

Marie Terezie Braganza

Narozena: 24. srpna 1855 v Kleinheubachu
Zemřela: 12. února 1944 ve Vídni

Maria Teresa da Imaculada Fernanda Eulália Leopoldina Adelaide Isabel Carolina Micaela Rafaela Gabriela Francisca de Assis e de Paula Gonzaga Inês Sofia Bartolomea dos Anjos de Bragança.

Takto složitě znělo jméno třetí manželky arcivévody Karla Ludvíka.
Marie Terezie se narodila jako druhá dcera portugalského vévody a vzdorokrále Miguela I. Její matkou byla AdelheidLoewenstein-Wertheim-Rosenberg. Rodina po smrti Miguela I. žila v skromném bavorském exilu. Princezna se musela od svých dvanácti let starat o čtyři sestry, staršího bratra a také o laxní a ranami osudu sužovanou matku. S vrozeným realismem vnášela řád všude kde to bylo potřeba.
Tato zkušenost se jí hodila i v nové rodině, do které se přivdala. Mladička Marie Terezie vstoupila do rodiny čtyřicetiletého vdovce jako osmnáctiletá a více než nahradila zemřelou ženu Annuniciatu. Ač i Marii Terezii vybrala pasivnímu Karlu Ludvíku arcivévodkyně Žofie, měla tentokrát šťastnější ruku. Krásná Marie Terezie, na rozdíl od předchůdkyň kypěla zdravím i elánem. Těžké role macechy čtyř dětí se ujala s takovou ohleduplností a taktem, že potomci poznaly skutečný domov až se jejím příchodem. Zejména nejstarší syn František Ferdinand se k Marii Terezii upnul natolik, že ji v korespondenci oslovoval "milá maminko". Znělo to možná trochu zvlaštně, neboť je dělilo pouhých osm let. Ale Marie Terezie byla opravdu rozeným diplomatem. Projevila nearistokratickou pracovitost, ochotu, obětavost i talent pedagoga. A tak se jí v krátké době podařilo dostat rozklíženou rodinu dohromady. Svému manželovi porodila později jěště dvě dcery, Marii Annunciatu, která dostala jméno po zemřelé manželce Karla Ludvíka. A také dceru Alžbětu, která se provdala za prince Lichtensteina. Marie Terezi byla dobrou duší jak rodiny Karla Ludvíka, tak celé rozvětvené rodiny Habsburské. Podporovala morganatický sňatek Františka Fedinanda s Žofií Chotkovou nebo také napomohla ke sblížení své neteře Zity von Bourbon Parma se svým nevlastním vnukem Karlem Habsburským. Marie Terezie milovala umění a především fotografování. Za první světové války sloužila jako zdravotní sestra. Zemřela v únoru roku 1944 v 88 letech, svého manžela přežila o 47 let.

 
Marie Terezie s vlastními dcerami Annunciatou a Alžbětou
Marie Terezie s dětmi: Annunciatou, Alžbětou, Ferdinandem Karlem a Markétou Žofií v roce 1888.

Marie Terezie jako dobrovolnice u Červeného kříže za první světové války