"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Bílá paní na Hofburgu

16. ledna 2010 v 11:47 | adelasevcikova |  Habsburská dynastie - její historie, pověsti a výročí
Bíla paní, se zjevuje před úmrtím, nebo před velkým neštěstím, někoho z členů habsurské rodiny. Člen císařské rodiny ví zcela jistě, že je to neblahý duch. Zjevila se v krtických letech 1621, 1740, 1809 a 1866 v Schönbrunnu a v chodbách Hofburgu. Nakonec se objevila i v lednu 1889, několik ndí před sebevraždou korunního prince Rudolfa. 30. srpna 1898, tedy několik dní před vraždou císařovny Alžběty, se Bílá paní objevila znovu. Tu noc, císařovna vyšla na balkon hotelu a těšila se z chladné noci, o půlnoci zcela zřetelně v hotelovém parku zahlédla Bílou paní. Ta na ni chvíli upřeně zírala, až se nakonec rozplynula.
Leopoldinský trakt Hofburgu

Příběh Bílé paní sahá daleko do minulosti, kdy po dobu panování Habsburků prý tajně navštívila dkonce několik regentů. " V noci před hrozící katastrofu se pokaždé zjevila současnému císaři nějaká žena..."Počínaje Josefem II. navštívila všechny panovníky až po císaře Františka Josefa I. Tato žena, která je vzdálená příbuzná habsburské rodiny, přechází z tzv. Amaliina křídla do Křídla říšských kanceláří.
Amaliino křídlo bylo původně městským hradem hrabat z Cilli. Sama Bílá paní byla hraběnkou z Cilli, a jako taková příbuznou Habsburků.Pokud mělo zjevení na rukou bílé rukavičky, oznamovalo příchod nového potomka, pokud byly rukavičky černé, bylo to znamení nadcházející smrti ženy nebo muže z habsburského rodu.
Neobvyklý zážitek měl také noční hlídač pracující v Hofburgu v únrou 1987.
Právě začal sovu obchůzku. Vybyven silnou baterkou a elektronickým zařízením, které ukazovalo jeho přesnou polohu, se vydal na svou 3 a půl kilometrovou pochůzku, vedoucí od sklepa až na půdu. "Často tu vídla netopýry také kuny, které si dělají pelíšky ve starých domech. Dlouhé tmavé chodby mohou vyvolat ve vnímavých lidech nepříjemné pocity i za bálého dne. Ten, kdo jimi prochází v noci, nesmí být žádný strašpytel. Ale tu noc uviděl a a uslyšel hlídač něco, co mu změnilo život. Něco mu mahnalo strach, pronkající až do morku kostí. Ať už to bylo cokoli, odmítá o tom luvit. Ale říká, že už nikdy nechce Hofburg procházet v noci.
Všude na Hradě "především v nejstarším tzv. Švýcarském křídle, si lidé co chvíli stěžovali na noční vyrušování. Slyšeli kroky, klepání, vzdychání a sténání, klapot bot s vysokým podpatkem", věci měnily své místo...


Leopoldinský trakt
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Roman Roman | Web | 21. ledna 2010 v 23:58 | Reagovat

Dobrý den, Adélo,
rád bych Vás, máte-li chuť, opět po čase pozval k návštěvě mého blogu www.monarchiemistorepubliky.blog.cz - propagujícího přeměnu České republiky v České království.
Zároveň bych Vás rád poprosil a vyzval: založil jsem si rubriku Články hostujících autorů, v níž bych rád publikoval články jiných lidí - ideálně původní, vztahující se k historii českých zemí nebo reflektující pocit a pohled autora na současnost, případně výhledy do budoucna... v podstatě by ale mohlo jít o jakýkoliv pro jiné čtenáře zajímavý článek. Protože občasně navštěvuji Váš zajímavý blog, napadlo mě směřovat "pozvání" i Vám.
Děkuji za Váš případný zájem i čas, který není ohraničen žádným termínem.
S přáním všeho dobrého, Roman.
P.S. Nezastírám, že mi jde o větší návštěvnost mého blogu - ale myslím, že zmiňovaná rubrika Články hostujících autorů by mohla třeba oživit jednotvárnost mého blogu, udělat z něj větší arénu témat a názorů... a to, co se třeba tématicky nebo jinak na Váš blog nevejde nebo nehodí - a přesto byste to chtěla "vyslovit", by třebas mohlo dojít svého naplnění. Víte-li i o jiných zajímavých "přispěvatelích" - nebudu se zlobit, pokud se k nim donese moje nabídka. Jen si dovoluji vyhradit si právo v konečné fázi rozhodnout, co, kdy a v jakém množství opublikuji. Děkuji.

2 Biju Biju | Web | 1. listopadu 2012 v 19:31 | Reagovat

Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začnem kositi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama