"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Narození malé Erzsi

2. září 2009 v 9:29 | adelasevcikova |  Dcera korunního prince Rudolfa
Dnes je tomu přesně 126 let od narození arcivévodkyně Alžběty Marie.

Korunní prince byl od začátku přesvědčen, že Stefanie nosí pod srdcem chlapce. Psal jí, aby na sebe dávala pozor a zvláště pak na "Václava", jak korunní princ něžně nazýval budoucího syna. Ke korunní princezně se teď všichni chovali mimořádně přívětivě. Nesměla podnikat příliš dlouhé procházky a už dlouho dopředu se všechno připravovalo k porodu. V dlouhé historii císařského rodu existoval zvláštní ceremoniál pro bížící se hodinu slehnutí některé arcivévodkyně. Týden před vypočítaným termínem"nejjasnějšího porodu" se konaly veřejné modlitby za "štastné narození", a když začaly porodní bolesti, byla na oltářích vystavena Nejsvětějsí svátost. To vše se dělo přesně podle protokolu. Po příjezdu dvorního lékaře a porodní báby na zámek Laxenburg všichni věděli, že konečně nadešla událost, na kterou tak toužebně čekali. Od úst k ústům se nesla tato zpráva, a když konečně byly odpalovány dělové salvy, všichni napjatě počítali. Po 21 salvě se kanóny odmlčely a po celé říši se rozneslo, že princezna dala život "jenom" dceři. Jásot měl tedy své meze, ale co na tom? Bylo 2. září roku 1883. Při křtu, který se konal 5. září dostala malá arcivévodkyně, jejíž kmotrou byla císařovna, jméno Alžběta Marie Henriette Stefanie Gisela.


Marie Valérie ve svém deníku: Tak Stefanie má dcerušku. Předtím dostala mamá od Rudolfa telegrafickou zprávu o nadcházejícím radostné události, potom o začínajících porodních bolestech a o porodu. S maminkou jsme okamžitě odjely do Laxenburgu. Poté jsme si prohlédly dítě a posnídali jsme v maminčině salonu: Celou dobu se mluvilo o Stefanii, prý moc trpěla a jednu chvíli byla i v nebezpečí. Rudolf chvilku dřímal vedle ní na zemi a Stefanie řekla dvornímu radovi Braunovi: "Nesmím křičet, abych neprobudila arcivévodu.." Nakonec vykřikla: "Rudolfe, že se na mě nebudeš zlobit, když to bude děvče?" No a 5 minut před sedmou se malá narodila. Stefanie plakala a Rudolf řekl: "To nevadí - dcera je mnohem roztomilejší."

Stefanie sestře Louise: "Nedovedeš si představit, jak je moje Alžběta hodná a milá". Je to moje štěstí a moje radost. Neustále se směje a jen zřídka pláče".


Císařská rodina s novým členem - malou Alžbětou Marií
Rudolf se Stefanií a malou Alžbětou v Laxenburgu
Následníkova rodina v Praze
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama