"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Syn Napoleonův - František Zákupský - Orlík

12. června 2009 v 17:20 | adelasevcikova |  Rodina císaře Františka I./II.
František Zákupský alias Orlík byl jediným legitimním Bonapartovým synem z druhého manželství s Marií Louisou. Po Napoleonově porážce U Waterloo a jeho internaci byl čtyřletý Orlík nejprave odtržen od otce a brzy i od matky, která se přestěhovala do Parmy, aniž synovi přiznala, že žije s novým partnererm generálem Neipergem. Chlapec v dalších letech vyrůstal ve Vídni jako válečna kořist a rukojmí svého dědečka císaře Františka I. Tady se roku 1824 sotva čtrnáctiletý jinoch poznal s devatenáctiletou Žofií. Synovec a starší teta se brzy sblížili. Vztah zejména z Františkovy strany nabýval na vřelosoti a směřoval od dětské závislosti "sirotka" k romantické lásce dozrávajícího kavalíra.

Soubor:Nap-receis 50.jpg
Avšak pojila je i další pouta. Oba byli mladí, citově vyhlasovělí, krásní. Ona maličko kyprá, biedermaierovský "bonbonek". On, donedávna dítě, rychle vyzrával ve vysokého štíhlého muže. Něžným náklonnostem Františka Zákupského neměla sílu uhýbat. Přátelství se z roku na rok prohlubovalo. Trávili spolu každou možnou chvíli. Mnohokrát byli vidění jak se vodí za ruce v schönbrunnském parku.
Žofie byla provdána už pět roků, když po množstvích zklamání najednou otěhotněla.V srpnu porodila krásnéh zdravého syna Františka Josefa. A dva roky na to ještě Maxmiliána. Na víděnském dvoře se významně zdvihalo obočí. S kýmpak asi Žofie ty krásné dětí má? Málokdo věřil, že by výstavního Franciho a roztomilého Maxe dokázal počit zrovna arcivévoda František Karel. Copak to, že arcivévodovy děti, dva krásní chlapci, se otci v ničem nepodobají? Dvorn klepy si se záhadou snadno poradily: malí arcivévodové musí být syny Orlíka - vždyť jsou to modroocí blonďáčci jako on! Klepy možná nepostrádaly logiku, neboť Žofie takřka 6 let stále jen potrácela. Léčila se ve všemožných lázních. A najednou když bylo Orlíkovi 18 let zázračně otěhotněla. Otázka jestli snad byli František Josef či Maxmilián syny Orlíka a tedy vnoučata Napoleona zajíma spoustu lidí dodnes.
Soubor:Napoleon 2.jpg
Malý Orlík

Orlík

Žofie
Žofie se syny Franzem a Maxem
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama