"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Henriette Alexandrina

20. června 2009 v 19:02 | adelasevcikova |  Rodina císaře Františka I./II.
Henriette byla dcerou vévody Fridricha Viléma Nasavsko-Weilburského a purkraběnky Luisy z Kirchbergu.
17. září 1815 se ve Weilburgu vdala za "vítěze od Aspern", arcivévodu Karla Rakouského, kterému tehdy bylo 44 let. Tímto sňatkem se stali prvním "smíšeným manželstvím" (kalvinismus) v Habsburské dynastii. Manželství bylo velmi šťastné a vzešlo z něho sedmero dětí. Její manžel pro ni nechal v Baden u Vídně vybudovat zámek Weilburg. Ačkoli v evangelických modlitebnách byl přístup z ulice zapovězen, byl v reformovaném městském kostele ve Vídeň Vídni speciálně pro ni vestavěna tzv. Henriettina brána (něm. Henriettentor).
Henriette v roce 1816 přivezla do Vídně první vánoční stromek s hořícími svícemi, zvyk, který v katolickém Rakousku do té doby neexistoval.
Zemřela v roce 1829, teprve 32-letá, poté co se od svých dětí nakazila spálou a k tomu se přidal zápal plic. Její švagr, císař František I. prosadil, že i přes její protestantské vyznání směla být pohřbena v císařské hrobce. "Směla-li mezi námi meškat jako živá, nechť tak i jako nebohá".


Henriette Alexandrina
Soubor:Karl AustriaTeschen Henriette NassauWeilburg.jpg

Děti Henriette - zleva Vilém, vedle Marie Terezie Isabela s otcem Karlem, za nimi Karel Ferdinand, po levici otce Albrecht, Marie Karolína, a Friedrich Ferdiand.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama