"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Habsburská a Habsburko - lotrinská dynastie

21. června 2009 v 13:00 | adelasevcikova |  Habsburská dynastie - její historie, pověsti a výročí
Habsburkové byli jedním z nejvýznamnějších panovnických rodů v evropské historii až do svého vymření po meči roku 1740. Jejich dědici a následovníky se stali lotrinští vévodové, známí jako Habsbursko-Lotrinská dynastie.
Habsburský rod pochází z území dnešního Švýcarska, své jméno si kolem roku 1100 dal podle svého sídla, hradu Habsburg (podle legendy Habichtsburg, Jestřábí hrad, v dnešním kantonu Aargau), kde asi od 11./12. do 13. století Habsburkové sídlili. Zachovala se tzv. Acta Murensia, důležitá kronika z roku 1160 z kláštera Muri v níž je zapsána genealogie rodu, který údajně pochází od Guntrama zv. Bohatý, který žil zřejmě v druhé polovině 10. století.
Habsburkové postupně rozšiřovali své državy a získávali nové hodnosti. Roku 1273 usedl hrabě Rudolf jako první z rodu na římský královský trůn (od 1438 byli Habsburkové římskými králi, potažmo císaři trvale). Roku 1282 udělil Rudolf I. z tohoto titulu svým synům jako odumřelé říšské léno tzv. babenberské dědictví tedy rakouské země. Díky těmto državám se Habsburkové stali říšskými knížaty.
Rudolfův vnuk Rudolf zvaný Kaše usedl roku 1306 jako první člen dynastie na český trůn. Po jeho předčasné smrti se však Habsburkové museli spokojit pouze s rakouskými državami.
Roku 1437 získali Habsburkové v osobě Albrechta II. znovu českou a poprvé také uherskou královskou korunu (od roku 1526 je obě drželi trvale). Svatbou Maxmiliána I. s burgundskou dědičkou Marií v roce 1477 se habsburské državy rozmnožily o nizozemské provincie. Svoji obratnou diplomatickou a sňatkovou politikou připravil tento panovník půdu budoucí habsburské hegemonii v Evropě.
Roku 1516 zdědil pozdější císař Karel V. (Maxmiliánův vnuk) království Aragon a království Kastilie a stal se prvním španělským králem (španělská větev Habsburků vymřela Karlem II. roku 1700). V té době držel jako burgundský vévoda nizozemské provincie, které se staly součástí španělského království. Španělští Habsburkové vládli v letech 1580 - 1640 také v Portugalsku.
Posledním mužským členem rakouské větve byl Karel VI., otec Marie Terezie, který zemřel roku 1740. Po císařovnině smrti se dědicem Habsburků stala lotrinská (habsbursko-lotrinská) dynastie - potomci Marie Terezie a jejího chotě Františka I. Štěpána Lotrinského.

Soubor:Flag of the Habsburg Monarchy.svg

Rodové barvy Habsburků
Tzv. Habsburský páv z roku 1555, zobrazující znaky jednotlivých ovládaných území

Datei:Merian Habsburg 1642.jpg
Hrad Habistburg, kolébka Habsburského rodu


----------------------------------------------------------------------------------


Habsbursko-Lotrinská dynastie byla v letech 1780 - 1918 panujícím rodem v zemích habsburské monarchie a tudíž i pátou a zatím poslední českou královskou dynastií.
Členové této dynastie pocházejí z manželství poslední habsburské panovnice Marie Terezie a Františka I. Lotrinského z rodu lotrinských vévodů. V období let 1780 - 1806 pocházeli z této dynastie císařové Svaté říše římské národa německého, od roku 1804 do roku 1918 pak užívali titulu rakouských císařů. Kromě Rakous a Čech vládli jako dědicové Habsburků také v Uhrách; v letech 1765 - 1860 panovali také ve velkovévodství toskánském resp. ve vévodství modenském.
Vzhledem k dějinnému významu Habsburků a velikosti jejich rodových držav, dalece přesahujícím lotrinskou dynastii, jež do té doby sehrávala v evropských dějinách úlohu spíše marginální, bývá označení Habsbursko-Lotrinská dynastie často zkracováno jako Habsburkové.

Soubor:Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png

Malý císařský erb na hrudi orla složený ze znaků Habsburků, Rakouska a Lotrinků.


Habsburská koruna, říká se jí také Koruna Rudolfa II. Byla zhotovena roku 1602 za vlády císaře Rudolfa II. jedním z nejvýznamnějších zlatníků té doby Janem Vermeyenem v jeho pražské dvorské dílně. Mistr zlatnický byl jen kvůli této práci povolán až z Antverp. Ve skladbě drahokamů je hluboká symbolika. Jak jinak u císaře Rudolfa II., že? Od roku 1806, po likvidaci Svaté říše římské císařem Napoleonem, vyjadřovala především císařskou hodnost rakouských panovníků z rodu Habsbursko-Lotrinského.
Ke skutečné korunovaci nebyla koruna nikdy použita. Jako koruna Císařství rakouského byla v roce 1806 prohlášena osobní koruna císaře Rudolfa II. Korunovační klenoty Svaté říše římské, byly dobře uložené a vydávány byly jen pro případy korunovace. Jednotliví panovníci si proto nechávali zhotovovat vlastní koruny.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zuza Zuza | Web | 21. června 2009 v 21:31 | Reagovat

Jenom, jaké to oni Habsburkové mají "motto"? Já ho věděla a zase jsem ho zapomněla... Mají krásnou orlici... =) Všechno habsburské je pěkné... :D

2 Adela -autorka blogu Adela -autorka blogu | Web | 22. června 2009 v 7:31 | Reagovat

Většinou se řídili heslem "Alli bera gerunt tu felix Austria nube", neboli - Ať jiní války vedou, ty šťastné Rakousko se zasnubuj. Tímto heslem se řídilo spoustu habsburských panovníků a já si osobně myslím, že je to mnohem lepší než vést války. Máš pravdu habsburská orlice je nádherná.

3 Český svět 1913 Český svět 1913 | E-mail | Web | 16. června 2011 v 18:02 | Reagovat

Hezký stránky,
dovoluji si představit Český svět 1913 http://kcbrno.webnode.cz/cesky-svet/

4 leftover leftover | Web | 18. června 2015 v 12:19 | Reagovat

pujcka na exekuci bez majetku :-(

5 Oto Oto | Web | 6. října 2016 v 1:58 | Reagovat

pujcka pro duchodce :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama