"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Císař Fridrich III. a jeho žena Eleonora Portugalská

25. června 2009 v 15:29 | adelasevcikova |  Habsburská dynastie - její historie, pověsti a výročí
Fridrich III. Habsburský (21. září 1415 v Innsbrucku - 19. srpna 1493 v Linci) byl rakouský vévoda a římský král. Nejstarší syn rakouského vévody Arnošta Železného z leopoldovské linie Habsburků vládnoucích ve Vnitřním Rakousku.
Roku 1440 byl Fridrich zvolen německým králem jako nástupce Albrechta II. a o dvanáct let později byl 19. března 1452 korunován římským císařem. Byla to poslední císařská korunovace v Římě.
V roce 1442 se Fridrich spojil s Rudolfem Stüssim, starostou Curychu, proti Starošvýcarské konfederaci ve staré curyšské válce (1440-1446) a v roce 1448 uzavřel s papežem a kurií Vídeňský konkordát. Fridrichovým hlavním oponentem byl vlastní bratr Albrecht VI.
Založil Řád sv. Jiří z Korutan. Sposta z Vás jistě zná Fridrichovo heslo, který nese název AEIOU. Historikové ho většinou vykládají jako zkráceninu slov - Austria est imeperare orbi universo -Rakousku jest souzeno vládnout celému světu.Datei:Emperor Frederick III Arms.svg

Znak římského císaře

Eleonora Portugalská byla portugalskou infantkou, v roce 1452 se stala manželkou císaře
Fridricha III. a zároveň císařovnou Svaté říše římské, dcera portugalského krále Eduarda I. a Eleonory Aragonské.
Když Eleonora v roce 1451 dostala nabídku provdat se za římského krále Fridricha III. a zaujmout tak nejvyšší postavení mezi ženami v Evropě. Do Lisabonu se totiž donesl papežův výrok, že hodlá krále v Římě korunovat na císaře a jeho ženu na císařovnu.
Eleonora údajně prohlásila, že chce Fridricha a nikoho jiného! Odmítla tak francouzského následníka trůnu. 16. března 1452 se Eleonora v Římě stala Fridrichovou ženou a o tři dny později byla korunována císařovnou.
Manželství mezi Fridrichem a Eleonorou nebylo příliš šťastné. Bohatá princezna si vzala chudého císaře, který by mohl být jejím otcem. Fridrich se uzavíral do sebe a bádal v "tajemstvích života", zatímco Eleonora měla pocit, že císař by měl reprezentovat a vládnout. Také prostředí v Lisabonu a na německých hradech byla značně rozdílná.
Po manželově boku byla dokonce zajata na vídeňském hradě (mocenské spory Fridricha a jeho bratra Albrechta VI.) na přelomu let 1463-1464, kdy povzbuzovala svého manžela a vyjednávala se vzbouřenci.
Eleonora dala svému manželovi pět dětí, z nichž přežily pouze dvě - pozdější císař Maxmilián I. o které, zde takén bude článek, a dcera Kunhuta, jimž věnovala veškerou svou lásku a péči.
Císařovna zemřela ve Vídeňském Novém městě roku 1467, její manžel se již neoženil.


Soubor:Pintoricchio 002a.jpg

Feska, na níž je vyobrazen Enea Silvio Piccolomini, papež Pius II., a Fridrich III. ruku v ruce s Eleonorou

Bestand:4G7FM PL0062-20.jpg

Eleonora


Eleonora

Soubor:Cimburgis.jpg

Eleonořina dcera Kunhuta

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama