"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

C. a K. monarchie - Rakousko - Uhersko

23. června 2009 v 19:53 | adelasevcikova |  Habsburská dynastie - její historie, pověsti a výročí
Rakousko-Uhersko (německy Österreich-Ungarn; maďarsky Osztrák-Magyar Monarchia, oficiální název V Říšské radě zastoupená království a země a země svaté Štěpánské koruny uherské) byl státní útvar existující od 8. června 1867 do 31. října 1918, který vznikl přeměnou Rakouského císařství (Habsburské monarchie) na základě tzv. rakousko-uherského vyrovnání v červnu 1867.


Velký znak Rakousko - Uherska

Obě části byly spojeny osobou panovníka z dědičné habsbursko-lotrinské dynastie, společným ministerstvem zahraničí, války, říšských financí a společným nejvyšším účetním dvorem.
Každý z obou celků měl svůj parlament (říšská rada v Předlitavsku, uherský sněm v Zalitavsku) a vládu; společné záležitosti soustátí projednávaly tzv. delegace, tvořené delegovanými poslanci rakouské říšské rady a uherského sněmu. V obou částech rakousko-uherské monarchie zůstaly přitom zachovány dosavadní historické státoprávní jednotky - korunní země s vlastními autonomními zemskými sněmy (český, moravský, chorvatsko-slavonský a jiné zemské sněmy).
Společné úřady nesly označení c. a k. (císařský a královský), předlitavské c. k. (císařský královský), zalitavské král. uher. (královský uherský).


Datei:Wappen Österreich-Ungarn 1916 (Klein).png
Malý znak Rakousko - Uherska
Datei:Wappen Kaisertum Österreich 1867 (Mittel).pngZnak Rakousko - Uherska, na kterém jsou vyobrazeny další země monarchie - zleva dolů: Uhry,Halič, Dolní Rakousko, Salcburk, Štýrsko, Kraňsko, Horní Rakusko a Korutany, Morava a Slezsko, Bukovina, Istrie, Čechy
První Rakousko - uherský císařský pár. Císař František Josef a císařovna Alžběta, která byla strůjkyní rakousko - uherského vyrovnání. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rohanah rohanah | Web | 8. září 2016 v 23:41 | Reagovat

online pujcky horažďovice :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama