"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Rudolf - "korunní princ a rebel"

24. ledna 2009 v 11:48 | adelasevcikova |  Děti Sisi a Františka Josefa:
Rudolf se narodil 21. srpna 1858 v zámku Laxenburg u Vídně. Měl už dvě starší sestry. Žofii (která však v době jeho narození už byla mrtvá; zemřela ve dvou letech) a Giselu. Později se narodila ještě nejmladší Marie Valerie. Radost z narození následníka trůnu byla skutečně veliká. Jeho otec mu dokonce oproti všem zvyklostem hned věnoval hodnost plukovníka pěšího pluku číslo 19. Matka Alžběta však moc dobře se svými snahami o výchovu syna nedopadla. Nemohla se podílet ani na výběru jména. To vše bylo zásluhou Rudolfovi babičky arcivévodkyně Žofie. Nic nebylo platné, že arcivévodkyně Žofie byla zároveň i Alžbětinou tetou (Sissi a František Josef byli bratranec a sestřenice). Obě ženy se neměly moc rády. Alžběta byla na vkus své tchyně příliš nezávislá, svobodomyslná a nekonveční. František Josef se totiž podle plánů své matky měl původně oženit s Alžbětinou starší sestrou Helenou. Jenomže se zamiloval do Sissi a prosadil svou vůli.
Co se však malého Rudolfa týkalo, Žofie s námitkami, že Alžběta je příliš mladá a nezodpovědná, aby se mohla o své dítě starat sama, si malého následníka trůnu vzala na starost sama. Alžběta neměla příliš možností Rudolfa vidět.
Od nejútlejšího věku musel Rudolf absolvovat tvrdou vojenskou výuku. Prý už ve dvou letech velel maďarsky vojenskému poselstvu v Hofburgu a ve třech letech uměl číst i psát maďarsky a česky.
V šesti letech dostal svůj vlastní dvůr a vychovatele generálmajora a válečného veterána hraběte Leopolda z Gondrecourt. Byl to velice přísný muž a používal velice spartánské metody. Když se však císařovna Alžběta dozvěděla, že Gondrecourt nařídil Rudolfovi, aby stál vedle střílejícího děla, zděsila a vymohla si na svém manželovi jeho propuštění. Na jeho místo nastoupil liberální hrabě Latour.
Rudolf byl velmi nadaný a snadno se učil. Pouze náboženství mu nic neříkalo…
Rudolfovým hlavním zájmem byly od dětství přírodní vědy. Nejvíce miloval ornitologii, kterou chtěl později dokonce studovat na univerzitě. Jeho otec mu to však zakázal, protože z něj chtěl mít především vojáka.Rudolf se musel oženti, aniž by sám chtěl. Byla mu vybrána belgická princezna Stefanie. 2.9.1883 se jim narodila dcera Alžběta(Erzsi).Rudolfova špatná psychika byla způsobena jak dědictvím po melancholické matce, tak tvrdou výchovou v dětství. Rudolf začal vyhledávat milenky ze všech vrstev, psal anonymní články do novin proti svému otci atd. Rudofl byl ve svých 30 letech zlomený muž - trpěl syfilidou, která mu způsobovala velké bolesti, které tišil morfiem a alkoholem. Stal se zavislým na léku, který mu zpočátku pomáhal. Rozhodl se, že ukončí svůj život, ovšem nechtěl v tom být sám a tak požádal svou milenku Mizzi Casparovou zda by s ním neukončila život ve vídeňském lese. Mizzi toto přání vylekalo a šla to oznámit policejními radovi. Nikdo ji však nebral vážně. Rudolf si tedy vyhlédl jinou oběť, byla jí teprve sedmnáctiletá Mary Vetserová, která se do prince hluboce zamilovala. Byla s ochotná s ním jít na tu nejdelší cestu. 30.1. roku 1889 v Mayerlinngu ukončily jejich životy výstřely do hlavy.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama