"V nědeli zrozena, jsem dítě Slunce"......... Alžběta

Gisela - "dobrý anděl z Vídně"

22. ledna 2009 v 18:46 | adelasevcikova |  Děti Sisi a Františka Josefa:
Princezna Gisela Ludovika Maria se narodila 15. 7. 1856 v Laxenburgu.
Vyrůstala společně se svým bratrem Rudolfem, které vychovávala jejich babička Žofie. Tito sourozenci k sobě velmi přilnuly a měli se velice rádi až do smrti korunního prince roku 1889.
V roce 1872 byla Gisela zasnoubena s bavorským princem Leopoldem, který byl o 10 let starší. Tato událost se velice dotkla především Rudolfa neboť s tak brzkou svatbou své sestry nepočítal.
Svatba císařské dcery se konala 20. 4. 1873. První dítě bavorské princezny se narodilo 8. 1. 1874. Holčička dostala jméno po babičce - Alžběta. Tato dcera způsobí později v rodině Habsburků i Wittesbachů veliké pozdvižení. Uteče se svým milým baronem Ottou von Seefriedem auf Buttenheim do Itálie, kde se za něj také provdá. Budou mít 5 dětí.
Druhé dítě byla opět dcera Augusta, která se narodila 23. 4. 1875. Provdá se za uherského arcivévodu Josefa a budou mít šest dětí.
Třetím dítětěm byl syn princ Jiří, který se narodil 2. 4.1880. Oženil se s rakouskou arcivévodkyní Isabelou, manželství bylo ovšem po roce anulováno. Jiří studoval práva. V Říme dosáhl hodosti apoštolského protonotáře.
Čtvrté a poslední dítě se narodilo 22.11. 1883 a byl to syn jež dostal jméno Konrád. Po válce se oženil s princeznou Bonou Margaretou Savojsko - Janovskou. Měli spolu 2 děti.
Život Gisely plynul v Mnichově většinou poklidně. Starosti ji očas dělal manžel Leopold, který miloval vše co je spojené s válkou a dcera Alžběta, která zas milovala svého barona. 30. 1. 1889 se Gisele zhroutil svět, její nejmilejší sourozenec princ Rudolf spáchal sebevraždu. Ve válce zřídila ve svém domě lazaret. Lidé jí říkali "dobrý anděl z Vídně". Gisela se dokonce účastnila voleb 19.1.1919 . Život se po válce dostával do normálních kolejí a Gisela se sem tam objevovala na různých výročích. 28. 9. 1930 zemřel princ Leopold. Gisela ho následovala jen o dva roky později - 27. 7. 1932. Je pohřbena v kostele sv. Michaela v Mnichově, kde leží po manželové boku.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama